Jak může ohrozit Bidenovu moc ztráta kontroly Kongresu demokraty

Pokud demokraté ztratí kontrolu nad Kongresem, ztratí tím i schopnost prosazovat agendu prezidenta Joe Bidena v příštích dvou letech.

Je zajímavé, že strana, která ovládá Bílý dům, obvykle ztrácí křesla ve volbách v polovině období. Nestranné předpovědi naznačují, že úterní výsledky nebudou výjimkou, protože obavy z vysoké inflace a kriminality převažují nad veškerou ostatní agendou, včetně obav z konce národních práv na potrat.

Hlasuje se o 35 křeslech v Senátu a všech 435 křeslech ve Sněmovně reprezentantů.

V Kongresu by sněmovna kontrolovaná republikány mohla zablokovat návrhy zákonů , které se zabývají demokratickými prioritami, jako jsou práva na potraty a změna klimatu.

Republikáni by také mohli zahájit zúčtování přes státní dluhový strop , což by mohlo otřást finančními trhy, a zahájit vyšetřování Bidenovy administrativy a rodiny.

Někteří republikáni v případě vítězství deklarují i výrazné omezení finanční a vojenské pomoci Ukrajině.

Republikánský senát by mezitím držel kontrolu nad Bidenovými nominacemi na soudce, včetně případného neobsazeného místa u Nejvyššího soudu.

Prezidentova moc a vliv na dění v zemi by se tak dostal na zcela jinou úroveň než je nyní, kdy se spoléhá na křehkou demokratickou většinu.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *