Švédsko našlo stopy výbušnin a potvrzuje úniky z Nord Streamu jako sabotáž

Švédský prokurátor dnes uvedl, že vyšetřovatelé našli stopy výbušnin na místě poškození plynovodů Nord Stream, což potvrzuje, že došlo k sabotáži a další vyšetřování určí, zda lze identifikovat podezřelé.

Švédské a dánské úřady vyšetřují podle zprávy čtyři díry v plynovodech Nord Stream 1 a 2, které spojují Rusko a Německo přes Baltské moře a staly se předmětem nyní již potvrzené sabotáže během eskalace ukrajinské krize. Situace je o to vyhrocenější, že díky sankcím uvaleným na Rusko dodávky plynu v Evropě docházejí.

Také Dánsko již minulý měsíc uvedlo, že předběžné vyšetřování ukázalo, že úniky byly způsobeny silnými explozemi a Švédsko se tedy k dánskému vyšetřování přidává. Citujeme: „Analýza, která byla nyní provedena, ukazuje stopy výbušnin na několika předmětech, které byly nalezeny,“ uvedla švédská prokuratura v prohlášení s tím, že zjištění potvrzují incident jako „hrubou sabotáž“. Vedoucí žalobce Mats Ljungqvist řekl, že spolupráce s úřady ve Švédsku i v jiných zemích probíhala velmi dobře, ale prokuratura zatím odmítla poskytnout další komentáře, včetně toho, které výbušniny byly podle všeho použity k poškození potrubí.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek řekl, že Rusko počká, dokud nebude provedeno úplné vyhodnocení škod, než se rozhodne o případných opravách. „Samotná skutečnost, že již začala přicházet data ve prospěch potvrzení podvratného činu nebo teroristického činu znovu potvrzuje informace, které má ruská strana,“ řekl Peskov ve svém každodennímu hovoru s novináři. „Je velmi důležité nezastavit se, je velmi důležité najít toho, kdo stojí za tímto výbuchem.“ Samotný Gazprom na dotazy nereagoval.

K protržení potrubí došlo na mořském dně 26. září. Z potrubí začal okamžitě unikat plyn, který v následujícím týdnu vybublal na povrch a vyvolal obavy před nebezpečím z vážného poškození životního prostředí. Dodávky do Evropy touto soustavou byly okamžitě přerušeny. Na Nord Streamu 1 chybí nyní úsek o rozměrech nejméně 50 metrů.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *