Švýcarsko plánuje omezení provozu elektromobilů z obavy před „blackoutem“

Švýcarsko se obává zimních výpadků elektrické sítě. Nedostatku energie chce předcházet radikálními úspornými opatřeními včetně omezení jízd elektrických vozidel, respektive jejich nabíjení. Podle magazínu Focus jde o vážnou hrozbu pro stávající i potenciální majitele elektromobilů.

Švýcarsko má díky vodní energii jednu z nejvíce zelených elektřin v Evropě. Nyní se ale alpská republika bojí blackoutu. „V zimě dováží velké množství elektřiny. V roce 2021 to bylo 5,7 miliardy kilowatthodin, které pocházely hlavně z Francie a Německa,“ uvádí technický portál „Golem“ . Jinými slovy: Nebýt francouzských jaderných elektráren nebo občasného německého přebytku větrné energie, ve Švýcarsku by v zimě pravděpodobně zhasla světla.

V současné situaci jsou ale i substituční dodávky od sousedů v ohrožení. Jaderné elektrárny ve Francii procházejí rozsáhlými opravami a mají časté výpadky, velký růst cen zemního plynu zase znamená, že ani Německo nemá elektrické energie nazbyt. Švýcaři se proto chystají přistoupit k relativně drastickým opatřením.

V případě potřeby, respektive nedostatku elektřiny v rozvodné síti, plánuje omezit provoz zbytných zařízení s velkým odběrem proudu, jako jsou sauny, vířivky, parní lázně a také elektromobily. Podle návrhu Švýcarské konfederace z 23. listopadu se počítá například i se zákazem provozu praček v režimu nad 40 stupňů Celsia, ledničky zase nesmí být chlazeny pod šest stupňů.

Opravdu těžké to ale budou mít řidiči elektromobilů. V případě výpadku proudu by se jich týkal absolutní zákaz jízdy, zatímco ostatní motoristé by byli postiženi pouze snížením povolené rychlosti na dálnici na 100 km/h. V návrh nařízení se vysloveně píše: „Soukromé používání elektromobilů je povoleno pouze pro nezbytně nutné cesty, například výkon povolání, nákupy, návštěva lékaře, účast na náboženských akcích, účast na soudních jednáních.“

Podle magazínu Focus by se takový zákaz v případě jeho aplikace ve Švýcarsku dotkl asi 110 tisíc řidičů, což by samozřejmě naprosto fatální pro přechod na elektromobilitu, která se ve Švýcarsku podobně jako v zemích EU direktivně politicky prosazuje.

Čím dál tím častěji se tak dostáváme do konfrontace s realitou, které zcela jasně říká, že elektromobilita je zcela nekompatibilní s ideologií green dealu.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *