Bývalá mluvčí Bílého domu čelí podezření, že ve své funkci spolupracovala na potlačování svobody slova

Federální soudce rozhodl, že bývalá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki musí být vyslechnuta v soudním procesu kvůli možnému „spolčení“ s velkými technologickými společnostmi s cílem cenzurovat „nevhodné“ názory. Soudce tvrdí, že existuje veřejný zájem na tom, aby se zjistilo, zda byla potlačena práva na svobodu projevu podle prvního dodatku ústavy Spojených států.

Mluvčí Bílého domu Jen Psaki

Federální soudce v pondělí rozhodl, že bývalá tisková mluvčí Bílého domu Jen Psaki musí vyhovět soudnímu předvolání a poskytnout výpověď v soudním procesu, který tvrdí, že se Bidenova administrativa spolčila s velkými technologickými společnostmi, aby cenzurovala „nevhodné“ názory.

Soudce Terry Doughty ze západního okresu Louisiany v pondělí zamítl návrh advokátů Psakiové na zablokování soudem nařízené výpovědi a uvedl, že existuje veřejný zájem na „zjištění, zda byla potlačena práva na svobodu projevu podle prvního dodatku“.

Pondělní nařízení následuje po rozhodnutí amerického soudce Ivana Davise, který v pátek případ převedl zpět do Louisiany poté, co se Jen Psaki pokusila bojovat proti výpovědi u soudu ve Virginii, kde žije a kde by měla být vyslechnuta. Bidenovo ministerstvo spravedlnosti její snahu podpořilo.

„Snaha paní Psakiové o vyloučení nebo odložení její výpovědi v tomto řízení ztroskotala na rychlém postupu dvou soudců u značně rozptýlených soudů, jednoho ve Virginii a druhého v Louisianě, a na nevěrohodnosti jejích důvodů pro nevypovídání, pokud jde o federální snahy o cenzuru sociálních médií, které umožnily rychlé vyřešení věci,“ uvedl v tiskovém prohlášení John J. Vecchione, vedoucí poradce New Civil Liberties Alliance. NCLA podporuje žalobu proti Psakiové.

Republikánští generální prokurátoři Eric Schmitt z Missouri a Jeff Landry z Louisiany podali žalobu poprvé v květnu a obvinili v ní vysoce postavené vládní úředníky ze spolupráce s obřími společnostmi Meta (facebook), Twitter a YouTube „pod záminkou boje proti dezinformacím“ s cílem dosáhnout větší cenzury.

V říjnu soudce Doughty rozhodl, že Psakiová a další vysoce postavení úředníci státní správy, včetně doktora Anthonyho Fauciho, by měli být vyslechnuti.

„Poté, co jsme našli dokumentaci o tajných dohodách mezi Bidenovou administrativou a společnostmi provozujícími sociální média s cílem cenzurovat svobodu projevu, jsme okamžitě podali návrh, abychom tyto úředníky přiměli k přísaze,“ uvedl Schmitt v reakci na rozhodnutí z 21. října. „Je nejvyšší čas, abychom si na tento cenzurní podnik posvítili a donutili tyto úředníky, aby se před americkým lidem přiznali, a toto rozhodnutí nám to umožní. Budeme i nadále tlačit na pravdu,“ dodal.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *