V Chorvatsku se po zavedení eura zdražuje

V Chorvatsku se po zavedení eura množí stížnosti na náhlé zvyšování cen potravin i služeb. Na různých internetových fórech řada lidí vyjadřuje nespokojenost se zdražováním spojeným s příchodem jednotné evropské měny a uvádí množství konkrétních příkladů.

Chorvatsko zavedlo euro na začátku letošního roku. Jednotná evropská měna nahrazuje domácí kunu, se kterou bude možné platit do 14. ledna. Směnný kurz pro zavedení eura je pevně stanovený: jedno euro činí 7,5345 kuny. Eurozóna se tak rozšířila poprvé od roku 2015, kdy společnou měnu zavedla Litva. Chorvatsko se stalo jejím dvacátým členem.

Chorvatský ministr hospodářství Davor Filipović řekl, že to ale není způsobeno samotným přijetím eura, ale zdražováním celkově a nesolidností obchodníků. Naznačil, že vláda by mohla podniknout kroky proti zdražování v maloobchodním sektoru souvisejícím se zavedením nové měny. „Zvyšují ceny a snaží se občany oklamat. To jim neprojde,“ prohlásil. Vláda má podle ministra k ochraně spotřebitelů dostatek prostředků. „Na stole je vše, od černých listin po cenové stropy,“ uvedl Filipović.

Podle příspěvků na internetový fórech se výrazné zvyšování cen týká zejména kaváren, rychlého občerstvení, pekáren a obchodů s potravinami, píše DPA. „Máme zprávy z terénu, lidé volají a stěžují si. Největší zdražení je u kávy,“ uvedla podle serveru index.hr šéfka sdružení na ochranu spotřebitelů Ana Kneževičová. Otázka je, jak na to budou reagovat samotní obchodníci, a jestli si nechají vládou nové ceny diktovat. V Chorvatsku se rozhodli už v červnu zastropovat ceny pohonných hmot, a to na dva týdny. Opatření se ale týkalo jen čerpacích stanic, které se nacházely mimo dálnice a bylo podporou nadcházející turistické sezóny.

Jak se v Chorvatsku s růstem ceny vyrovnají, zda vládní regulace použijí, nebo to nechají na nabídce a poptávce, to se teprve rozhodne. Nicméně okamžité a mnohdy skokové zdražování po opuštění kuny může být varováním pro všechny, kteří po zavedení eura volají i u nás.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *