Prezident Zeman vetoval vládní novelu, která by zajistila členům vlády neomezený počet náměstků

Podle této novely měly od ledna na ministerstvech zaniknout funkce odborných náměstků a místo toho by každý ministr mohl mít neomezený počet politických náměstků. Zeman vyjádřil podle zdůvodnění, které poskytl Hrad, pochyby o tom, nakolik je předloha v souladu s požadavkem depolitizace a profesionalizace státní správy a „v konečném důsledku jde o dobře placenou trafiku“.

Koalice tuto úpravu včlenila do novely služebního zákona a okamžitě po prezidentově vetu ústy premiéra Petra Fialy informovala, že je připravena ji svou většinou protlačit. Novela ruší nynější omezení, podle kterého může mít člen vlády nejvýše dva odborné náměstky. Ti ovšem o své funkce nepřijdou, pouze budou podle nového návrhu přeřazeni do funkcí vrchních ředitelů sekcí. Prezident se pozastavil i nad plánovaným snížením požadavků na délku praxe adeptů na vedoucí místa ve státní službě. Zeman navíc zpochybnil zavedení pětiletého funkčního období pro vedoucí úředníky, což má podle předkladatelů přinést vnitřní konkurenci a motivaci ke zvyšování úrovně služby. Novela podle něho navíc nezajišťuje žádnou jistotu kariérního růstu podle předem daných objektivních kritérií. Karierní růst neomezeného počtu politických náměstků bude tedy zdá se záviset pouze na libovůli daného ministra.

K přehlasování prezidentova veta jsou ve Sněmovně nutné hlasy nejméně 101 ze 200 poslanců. Koalice má v plném počtu 108 poslanců. Svou podporu ji vyjádřil už i Ivan Bartoš za Piráty a vicepremiér Vít Rakušan za STAN, podle kterého novela přináší pozitivní změny, zjednodušuje výběrová řízení, umožňuje, aby se do nich hlásili i odborníci mimo státní správu, a určuje funkční období ředitelů.

V době, kdy je důraz vládních činitelů kladen na efektivnost a snižování nákladů nejen ve státní správě, je tento krok více než diskutabilní. Ze státního rozpočtu je nyní placeno zhruba 427 tisíc zaměstnanců, 66 tisíc z nich lze označit za státní úředníky. Na platy těchto státních úředníků rozpočet ročně vydává kolem 23 miliard korun. Český veřejný sektor zaměstnává celkově zhruba 935 tisíc lidí, tedy téměř pětinu pracovníků v České republice.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *