Každá pátá rodina v Česku omezila kvůli inflaci výdaje na vzdělávání svých dětí

Každá pátá rodina v Česku omezila kvůli inflaci výdaje na vzdělávání svých dětí, například jejich kroužky. Mnohem častěji musí šetřit chudší domácnosti, které rostoucí ceny bydlení a potravin zasáhly silněji. Ukázal to průzkum společnosti PAQ Research mezi 500 rodinami s dětmi.

Čtyřiceti procentům dotázaných rodin zbývá po zaplacení bydlení a dalších nutných výdajů méně než 100 korun na osobu na den. Před rokem bylo takových rodin 25 procent, říká spoluautor studie Václav Korbel z PAQ Research.

„Rodiny musely hodně snížit úspory, hlavně ty nízkopříjmové, ale snaží se nesnižovat výdaje na vzdělávání. Data ukazují, že pětina rodin snížila výdaje na vzdělávání a zhruba třetina o tom přemýšlela,“ popisuje Korbel.

Rodiny nejčastěji šetřily třeba na poznávacích výletech, kulturních akcích a podobně. Chudší rodiny ale hledaly úspory i na lyžařských kurzech nebo kroužcích.

Pomohlo by například větší zapojení obcí nebo škol třeba prostřednictvím obědů a kroužků zdarma. Stát by měl taky podle autorů studie zvýšit daňové slevy na první dítě pro rodiny s nižšími příjmy nebo zavést sociální energetický tarif. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky z KDU-ČSL se ale nic z toho nechystá.

Za současné situace, kdy jak obce, tak školy hospodaří na hraně svých rozpočtů, lze ovšem podobná opatření z jejich iniciativy očekávat stěží. Naopak se obědy ve školách i kroužky neustále zdražují. Zdražuje se i školní družina, a pro některé rodiče a jejich děti se tak obojí stává nedosažitelným luxusem.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *