Ukrajinští vojáci se budou cvičit ve vojenském prostoru Libavá, stát to bude miliardu

Plánovaný výcvik ukrajinských vojáků v České republice proběhne ve výcvikovém prostoru Libavá. Na jednání sněmovního výboru pro obranu to řekl velitel Velitelství pro operace české armády Josef Kopecký. Výbor schválení příslušné mise podpořil, stejně jako vyslání vojáků do Kosova a do Iráku.

Do konce příštího roku by se měl výcvik uskutečnit v pěti čtyřtýdenních turnusech, každého se může zúčastnit až 800 vojáků. Celkové náklady na výcvik v ČR se odhadují na 975 milionů korun. Výcvik vychází z bilaterální dohody české a ukrajinské vlády a bude se týkat mechanizovaných jednotek i speciálních profesí.

Výhledově však bude převeden pod asistenční misi EU. Do té by Česko mělo vyčlenit až 55 lidí, působili by i na území jiných členských států EU ve velitelských strukturách mise, případně na pozicích instruktorů. Cílem je poskytnout výcvik až 15.000 Ukrajinců, především na základně v Polsku. Návrh nyní musí schválit obě komory Parlamentu. Pokud se tak stane, tak by se měl první cyklus uskutečnit ještě letos.

Ministerstvo zároveň navrhlo prodloužení české účasti na misi v Iráku, kde by se v letech 2023 a 2024 mohlo do mise NATO zapojit až 20 českých vojáků. V zemi čeští vojáci působí i nyní. Novou misí bude vyslání až 40 vojenských policistů do Kosova, kde budou od července 2023 do prosince 2024 působit v jednotce italských karabiniérů.

Ukončena bude naopak mise v Mali. Tam může v současné době v misi EUTM působit až 120 vojáků, česká armáda jí do poloviny prosince velí. Aktuální mandát na působení české armády v Mali platí do konce prosince a prodloužen nebude, řekla ministryně obrany Černochová.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *