Česká vláda chce uspořit elektřinu nezastropováním ceny pro podnikatele

Energetický regulační úřad (ERÚ) na svém webu oznámil hodiny, ve kterých musí dojít v souladu s nařízením EU v ČR ke snížení spotřeby elektřiny v průměru o 5 %. ERÚ stanovil, že hodinami špičky jsou v pracovní dny hodiny 9–10, 13–14 a 16–17 a v nepracovní dny 11–12.

Od prvního prosince platí většina povinností vyplývajících z evropského Nařízení Rady (EU) 2022/1854 o intervenci v mimořádné situaci s cílem řešit vysoké ceny energie. Nařízení stanoví dva cíle v oblasti spotřeby elektřiny. Prvním je dobrovolné snížení hrubé spotřeby elektřiny o 10 %, druhým je povinné snížení spotřeby elektřiny v průměru o 5 % v době odběrové špičky. Dobu špičky stanoví každý členský stát samostatně, musí se ovšem jednat o nejméně 10 % hodin v období od 1. prosince 2022 do 31. března 2023. Během těchto hodin jsou poté členské státy povinny spotřebu snížit v průměru nejméně 5 % za hodinu.

Podle nařízení si členské státy mohou vybrat vlastní způsob, kterým snížení spotřeby dosáhnou. Vybraná opatření ovšem musí splňovat určitá pravidla, například pokud by měli být spotřebitelé finančně kompenzováni za snížení spotřeby, musí být výše kompenzace stanovena v tendru nebo aukci.

Velmi důležité je vyjádření české vlády k tématu, protože na toto téma ještě žádná veřejná debata neproběhla. Jak totiž uvádí ve své zprávě ČTK, česká vláda chce úspory dosáhnout kombinací dobrovolných úspor, nezastropováním celkové spotřeby u podnikatelů, úsporami vyvolaných růstem cen ve špičce, kampaní a dalšími už fungujícími opatřeními. Takže další cenový strop, kterým se zde neustále argumentuje, skutečně pro podnikatele, na rozdíl od jiných zemí, u nás zřejmě zaveden nebude. Naopak bude využíván spolu s vysokou cenou jako nástroj omezení spotřeby. Jak se s tím firmy vyrovnají, je zřejmě jen na nich.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *