Krátké shrnutí voleb do amerického Kongresu

Zdá se, že republikáni míří za jasným vítězstvím, i když zdaleka není tak přesvědčivé, jak se očekávalo. Připomeňme si, že mezi hlavní témata těchto voleb patřilo hlavně ohrožení demokracie, právo žen na potrat, stále rostoucí kriminalita, imigrace a bezpečnost hranic. V některých státech si na volební lístek připsali i svá vlastní témata, jako například ve státě Maryland legalizaci marihuany pro rekreační účely. Pro zajímavost 65 % voličů bylo pro poté, co byly sečteny dvě třetiny hlasů. Další novinkou těchto voleb je i rekordní počet zvolených guvernérek, i když i tak představuje malý zlomek mezi 50 volenými guvernéry.

Skutečně stěžením tématem těchto voleb byly již výše zmíněné potraty, kdy se několik států rozhodlo zakotvit právo na potrat do svých ústav a jiné odmítly návrhy na omezování přístupu k potratům nebo v některých případech kriminalizaci lékařů za jejich provedení. Demokratičtí zákonodárci a organizátoři vyhlásili totiž tyto volby jako referendum o snahách republikánů toto právo žen svobodně se rozhodnout omezit. V klíčových státech voliči v úterý jasně tomuto právu vyjádřili svou podporu a potvrdili měsíce trvající tlak demokratů. Výsledky by tedy mohly posloužit i jako varovný signál pro budoucí snahy republikánské strany právo na potraty na státní úrovni omezit.

Kongres stav 10.11.2022
Sněmovna reprezentantů:
Republikáni 207
Demokraté 184
Většina je 218 poslanců z celkového počtu 435 křesel.

Senát (volí se jen třetina senátorů):
Republikáni 49 (získali zatím 20 nových senátorů).
Demokraté 48 (získali zatím 12 nových senátorů).
Většina je 51 senátorů. Republikánům zbývají dva senátoři k získání většiny. Volby v Georgii, kde je potřeba ke zvolení více než 50% hlasů zjevně dopadnou patem a budou se v prosinci opakovat. Pokud by to posléze bylo 50:50 tak rozhodující hlas má viceprezidentka Kamala Harrisová.

Guvernéři jednotlivých států:
Republikáni 17
Demokraté 10

Zbývají 2 státy. Republikánům zbývá ještě skoro jeden vítězný stát a bude to 18:11 guvernérům demokratů. V ostatních státech jsou volby guvernéra až v roce 2023, 2024, 2025. Většina Donaldem Trumpem podporovaných kandidátů do sněmovny, senátu a na posty guvernérů uspěla.


I přes to, že to na ČT 24, CNN prima News, Idnes.cz, Novinky.cz a dalších mainstreamových médiích vypadá, jakoby drtivě vyhrávali demokraté, opak je obyčejnou, jasnou a faktickou pravdou. Hlavní média nám poskytují zpožděné, nepřesné a silně tendenční informace, kdy například Novinky.cz zpravodajství večer raději ukončily úplně a ponechaly pouze titulek, že „Donald Trump zuří“ a je naštvaný na svoji ženu. Tolik k objektivitě těchto médií v informování o probíhajících volbách v USA.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *