Dodávkami zbraní se podle Peskova Západ přímo zapojuje do konfliktu

Dodávkami zbraní se USA a další západní země přímo zapojují do konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes podle tiskové agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle jeho slov zapojení „kolektivního Západu“ do konfliktu narůstá. 

Dodávkami zbraní se USA a další západní země přímo zapojují do konfliktu na Ukrajině, uvedl dnes podle tiskové agentury TASS ruský prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov. Podle jeho slov zapojení „kolektivního Západu“ do konfliktu narůstá. 

USA ve středu oznámily, že Ukrajině pošlou 31 amerických tanků Abrams, a německá vláda rozhodla, že nebude dál bránit dodávkám německých tanků Leopard 2 na Ukrajinu. Spolková vláda tedy včera rozhodla, že v prvním kroku poskytne Ukrajině 14 tanků Leopard. Oznámila také, že souhlasí s reexportem těchto tanků na Ukrajinu z jiných zemí. Záměr dodat tanky na Ukrajinu ohlásilo dříve Polsko a ve středu se připojily další státy, které německé stroje využívají. Podle ukrajinské agentury Unian by Ukrajina mohla získat okolo stovky Leopardů. 

„Všechno to, co dělají aliance i zmíněné metropole, Moskva vnímá jako přímé zapojení do konfliktu,“ zdůraznil návazně na toto rozhodnutí kremelský mluvčí Peskov.

„Leopard je podobný svému živému kočkovitému příbuznému v tom, že je plíživý. Možná je to nejzamaskovanější tank, který není tak snadné spatřit ani ze vzduchu. Útok na něj z velké vzdálenosti proto představuje určité potíže.“ řekl válečný zpravodaj Semjon Pegov. „Ale nezničitelné tanky v přírodě neexistují.“

Vojenští experti ovšem soudí, že dodávka tanků bude pro ukrajinské obránce přínosem. Západní stroje jsou ale na vysoké technologické úrovni, která vyžaduje příslušný výcvik nejen pro jejich používání, ale i pro jejich opravy. „Doba výcviku posádek, zaškolení technického personálu a vůbec získání rutinních návyků pro efektivní použití této techniky v reálné operaci zabere významnou porci času,“ řekl ČTK Zdeněk Petráš z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií brněnské Univerzity obrany.

Výcvik ukrajinských vojáků tak pro tanky Leopard 2 a bojová vozidla pěchoty Marder začne v Německu během několika dnů, oznámil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Řekl také, že začne jednat se zbrojním průmyslem o urychlení nákupu zbraní a munice, které aktuálně není dostatek.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *