Maďarská vláda do konce dubna prodloužila cenový strop na základní potraviny

Maďarská vláda podobně jako Polsko prodloužila cenový strop na základní potraviny. Dnes o tom podle agentury MTI informoval ministerstvo zemědělství.

Ministerstvo uvedlo, že zastropování bude pokračovat zatím do dubna příštího roku kvůli válce na Ukrajině a kvůli inflaci „způsobené chybnými opatřeními zavedenými Bruselem“. Zavedení cenových stropů na některé položky, jako je vepřové maso, stolní olej nebo mouka, bylo pilířem snah maďarské vlády chránit domácnosti před rostoucími životními náklady.

V listopadu inflace vystoupila na 22,5 procenta, což překonalo odhady. Její míra je v Maďarsku nejvyšší ze zemí Visegrádské čtyřky, kam dále patří Česko, Slovensko a Polsko. Cenový strop maďarská vláda už loni zavedla také u pohonných hmot, když ale začala paliva docházet, byla nucena minulý týden strop zrušit. Výsledkem byl silný růst cen.

Podle vlády maďarského konzervativního premiéra Viktora Orbána jsou příčinou inflace sankce, které Evropská unie uvalila na Rusko kvůli jeho agresi vůči Ukrajině. Orbán, který je známý svým vstřícným postojem vůči Moskvě, volá po jejich zrušení.

Česká vláda o žádném podobném opatření, ani přes výzvy zemědělců a Potravinářské komory neuvažuje.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *