Evropský parlament vyloučil místopředsedkyni Kailiovou kvůli skandálu s katarským úplatkem

Evropský parlament v úterý odvolal řeckou europoslankyni Evu Kailiovou z funkce místopředsedkyně shromáždění poté, co byla obviněna z přijímání úplatků z Kataru v jednom z největších úplatkových skandálů, který zasáhl Brusel.

Kaliliová pochybení popírá, ale Evropský parlament se v obavách z diskreditace celé administrativy rozhodl urychleně jednat. „Nebude se zametat pod koberec. Naše interní vyšetřování se zaměří na to, co se stalo, a jak lze naše systémy učinit neprůchodnějšími,“ řekla předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová, když 625 poslanců Evropského parlamentu hlasovalo pro zbavení Kaili její role místopředsedkyně. Jeden hlasoval proti a dva se zdrželi.

Kailiová je v policejní vazbě a belgická prokuratura ji a tři Italy o víkendu obvinila z účasti na zločinecké organizaci, praní špinavých peněz a korupce.

Policie provedla razii v mnoha budovách v Bruselu, včetně parlamentních kanceláří a 19 domů, a objevila kolem 1,5 milionu eur, některé z nich schované v kufru v hotelovém pokoji, uvedl zdroj blízký vyšetřování. Prokuratura uvedla, že již více než čtyři měsíce měla podezření, že se stát Perského zálivu snaží získat vliv v Bruselu. Ačkoli žádný stát nebyl státními zástupci veřejně jmenován, zdroj znalý případu uvedl, že jde o Katar.

Kailiová v projevu v Evropském parlamentu 21. listopadu, na začátku měsíčního mistrovství světa ve fotbale, ostře kritizovala katarské odpůrce a ocenila energeticky bohatý stát Perského zálivu jako „průkopníka v oblasti pracovních práv“.

Z našich politiků se k věci vyjádřil europoslanec Tomáš Zdechovský s tím, že se jedná o jeho kamarádku, která nikdy nebyla zaměřena na peníze a o řadě věcí jistě nevěděla. To že se u ní našlo 600 tisíc euro v hotovosti si nedokáže vysvětlit. Myslí si, že jen „u řady cest nevěděla proč tam jede“, ale zároveň tím nechce říct, že by byla hloupá.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *