Německo prodlouží provoz svých posledních tří jaderných elektráren do poloviny dubna 2023

Původně se měly elektrárny zavřít s koncem tohoto roku, ale jak sdělil Olaf Scholz ministrovi hospodářství Habeckovi, ministrovi financí Christianu Lindnerovi a ministryni životního prostředí Steffi Lemkeové, „Bude vytvořen právní základ, aby byl provoz jaderných elektráren Isar 2, Neckarwestheim 2 a Emsland umožněn i po 31. prosinci 2022, nejdéle pak do 15. dubna 2023“.

Elektrárny měly být původně zavřeny v souladu s procházející lhůtou jejich životnosti a s rozhodnutím vlády dále tuto životnost neprodlužovat. V prvním čtvrtletí letošního roku vyrobily tyto elektrárny šest procent elektřiny. A pro zajímavost: „Tři jaderné elektrárny v loňském roce vyrobily 33 terawatthodin elektřiny. Pokud byste to přeměnili na plyn, mohli byste to použít k vytápění asi tří milionů rodinných domů,” uvedl jaderný inženýr Thomas Walter Tromm z Technologického institutu v Karlsruhe.

Zelení, kteří jsou společně s liberály v koaliční vládě sociálnědemokratického kancléře Scholze, z toho nejsou nadšení a přijali rozhodnutí rezervovaně. Spolupředsedkyně Zelených Ricarda Langová poznamenala, že Emsland není pro síťovou stabilitu potřeba, proto strana nepovažuje další provoz tohoto zařízení za nezbytný. Což je úsměvné v kontextu toho, že Německu hrozí reálně blackout a odpojení milionů lidí od elektřiny.

Na základě energetické krize byly vytvořeny různé scénáře, které ukázaly, že situace s energetickým zásobováním může být v Evropě v nadcházejícím zimním období velmi napjatá. Ve dvou nejkritičtějších scénářích mohou výpadky postihnout i Německo a to až na celkem až 91 hodin. V takovém případě, pokud by nebylo možné energii zajistit, by bylo nutné některé odběratele odpojit. To by mohlo postihnout i miliony lidí. Pomoci v takovém případě mohou jaderné reaktory, které mohou předejít i přetížení energetické soustavy. Přesně ty reaktory, které si hodlali Zelení odpojit.

Člen Zelených Habeck, který je odpovědný za energetiku, se tedy uvolil kompromisně dvě z posledních tří jaderných elektráren ponechat k dispozici do jara, ale zařízení Emsland v Dolním Sasku odpojit skutečně už na konci letošního roku. Na základě rozhodnutí spolkového kancléře Olafa Scholze ale bude nakonec zachován provoz všech tří, jak je uvedeno výše.


Dovoluji si tvrdit, že právě tato „zelená“ německá politika je základem mnoha evropských a hlavně našich energetických problémů. Sanujeme svými dodávkami elektřiny německé výpadky, a zcela nesmyslně platíme burzovní cenu, kterou právě nedostatek elektřiny v Německu neůměrně navyšuje. Čím víc se Německo odstřihne od klasických zdrojů energie, a čím víc se bude spoléhat pouze na zdroje obnovitelné, tím víc tíha těchto rozhodnutí dopadne i na cenu a nedostatek energií u nás. Pokud na tuto hru přistoupíme, neděláme nic jiného, než že sponzorujeme německou „čistou energetickou politiku“ svými zdroji a v neposlední řadě svými penězi.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *