Čína se pravděpodobně připravuje na válku

Čína se začne připravovat na válku, rozšíří armádní výcvik a navýší vojenské kapacity. Podle státní stanice CCTV to v úterý prohlásil čínský prezident Si Ťin-pching. S kým chce bojovat, neřekl. Nabízí se Tchaj-wan.

„Bezpečnostní situace Číny je stále méně stabilní. Nejistota roste,“ vysvětloval Si Ťin-pching podle agentury Reuters, proč se Peking rozhodl ještě více militarizovat zemi. Zpráva o rozhodnutí komunistického vedení přichází v době, kdy je Západ na prahu konfliktu s Ruskem kvůli jeho probíhající invazi na Ukrajinu. Panují obavy, že by mohla Čína využít situace a napadnout Tchaj-wan.

Čínská invaze na Tchaj-wan by patrně vyprovokovala vojenský zásah Spojených států a mohl by se rozběhnout řetězec událostí vedoucí ke třetí světové válce. Je pravděpodobné, že by konfliktu využilo Rusko a stalo se spojencem Číny, jelikož i pro Čínu by bylo výhodné rozdělení západních sil. Dále lze považovat za vysoce pravděpodobné zapojení zemí NATO.

Tchaj-wan je americkým spojencem, klíčovým světovým producentem polovodičů, a navíc plní v regionu zásadní vojensko-strategickou úlohu jako jakási předsunutá americká základna – protičínská bariéra. Washington proto deklaroval, že čínskou invazi na 24milionový ostrov nedopustí. Peking o ní však jako o reálné možnosti opakovaně mluví a dnes se jeví pravděpodobně, že se k ní i chystá.


Lze předpokládat, že Čína se učí z ruských chyb a proto nepodceňuje situaci. Roky už platí veřejné tajemství, že Čína je novým světovým lídrem a to jak po vojenské, tak i ekonomické stránce. V době, kdy Evropská unie řeší svou zelenou doktrínu, tak Čína řeší ekonomický rozmach.

Čína si navíc musí být vědoma faktu, že západ velkou část svých zbraní odeslal na Ukrajinu a země NATO se veřejně netají tím, že už nemají další zbraně kde brát, takže pokud jste země, která si nárokuje jinou zemi, je ideální čas si jí vzít.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Elon Musk Energetická krize EU Francie GREEN DEAL ideologie imigrace Joe Biden Korupce LGBT Maďarsko Multikulturalismus Názor Německo Petr Fiala Politika Prezidentské volby 2023 pětikoalice Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *