Úřad prověřuje, zda vysoká škola pod vedením Danuše Nerudové neobchodovala s tituly

Národní akreditační úřad pro vysoké školství řeší podezření, že se na Mendelově univerzitě v éře rektorky Danuše Nerudové mohlo obchodovat s vysokoškolskými tituly. Nynější kandidátka na prezidentku uvedla, že necítí žádnou spoluzodpovědnost.

Národní akreditační úřad pro vysoké školství řeší hned ve dvou oddělených správních řízeních podezření, že se na této vysoké škole závažně porušovala pravidla. Jde mimo jiné o to, že někteří studenti univerzity přišli nezvykle rychle k doktorskému titulu Ph.D.

Už dříve zveřejněná podezření na Mendelově univerzitě se týkají její Provozně ekonomické fakulty. Prověřuje se tu mimo jiné, že značný počet studentů doktorského studia skončil za dobu výrazně kratší, než jsou standardní tři roky. V dříve kontrolovaném období získalo podle dosavadních zjištění „rychlotitul“ za 22 až 30 měsíců hned 14 studentů.

Vysoká škola, kterou od února roku 2018 do konce ledna letošního roku Danuše Nerudová řídila, neměla dle kontrolorů ani dodatečně nastavená opatření proti podvodům a plagiátorství.

Akreditační úřad proto už v květnu rozhodl, že brněnské univerzitě u doktorských oborů ekonomického zaměření odebere tzv. institucionální akreditaci. Což by mělo znamenat, že škola si nové studijní programy s tímto zaměřením už nebude moci schvalovat sama, ale musela by o to vždy žádat úřad.

Nerudová se necítí zodpovědná

V návaznosti na proběhlé kontroly se řeší, kdo by za pochybení měl nést odpovědnost. Bývalá rektorka a prezidentská kandidátka Danuše Nerudová svůj případný díl viny nepřipouští a ukazuje pouze na vedení Provozně ekonomické fakulty.

Fakulta v minulých letech přijala do doktorského studijního programu poměrně vysoký počet cizinců – zejména z Německa a z Rakouska. Spolupracovala přitom s rakouskou zprostředkovatelskou agenturou Institut für Management, která relativně snadnou a časově nenáročnou cestu k doktorátu z ekonomie nabízela zájemcům na svém webu za cenu 25 tisíc eur.

„Za uskutečňování studijního programu je odpovědný děkan fakulty,“ reagovala na otázku Seznam Zpráv ohledně odpovědnosti bývalá rektorka Nerudová, která byla v letech 2009 až 2014 na Provozně ekonomické fakultě proděkankou a až do těchto dnů stojí v čele jedné z kateder (Ústav účetnictví a daní).

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *