Výrobci nenápadně zmenšují objem výrobků, gramáže či ubírají procenta alkoholu

Zdá se vám, že jste balení brambůrků snědli rychleji než dříve? Opravdu to není tím, že byste byli více hladoví. Balení potravin se zmenšují, avšak cena zůstává stejná. Může za to inflace. Výrobci velmi dobře vědí, že zdražení může odradit zákazníka natolik, že přesedlá na levnější produkt, a tak se snaží raději nenápadně manipulovat s velikostí balení nebo jeho tvarem.

Při inflaci rostou náklady na výrobu, což je dostatečná motivace k tomu, aby se upravilo balení. Zmenšování balení je skutečně tou lepší verzí dopadu inflace, protože někteří výrobci šetří tím, že vyrábí z méně kvalitních a levnějších surovin.

Aktuálně se celosvětově nejvíce zvyšuje cena olejů, cukru, obilovin a cereálií. „Tyto potraviny tvoří klíčové složky průmyslově vyráběných potravinářských produktů, takže proto velké potravinářské společnosti jako Nestlé právě ohlašují výrazné podzimní zdražení,“dodal ekonom Lukáš Kovanda.

Velmi kontroverzní případ byla třeba změna tvaru čokolády Toblerone, kdy se rozšířily mezery mezi jednotlivými dílky čokolády, aby se na jejím objemu mohlo ušetřit. Bohužel pro výrobce si této změny všimlo příliš mnoho lidí. Někde je však změna evidentní – například před několika lety jsme mohli zaznamenat, že se dvoulitrové lahve Coca-Coly zmenšily na objem 1,75 litru.

Čokoládové cukrovinky, jako je Margot nebo Studentská pečeť zhubly během několika let o 20 gramů. Pokud jste si vždy u kávy vychutnávali tyčinku KitKat Chunky, možná jste si všimli, že nyní váží jen 40 gramů – dříve to bylo 50 gramů.

Takže za redakci doporučujeme pořádně balení svých oblíbených potravin kontrolovat, abyste nebyli zaskočeni, že máte třeba za stejnou cenu o sušenku méně, nebo jestli se tvar vašich oblíbených potravin nezměnil, protože někteří vychytralí výrobci se naučili své výrobky více načechrávat a například s dobře načechranou kávou se stejná tuba dá vyplnit i s menším množstvím.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *