Ceny LNG mohou dramaticky růst, druhým největším dodavatelem je Rusko
Podle energetického portál Montel s odvoláním na experta na trh se zkapalněným zemním plynem (LNG), konkurence států EU v získávání stejných nákladů LNG by mohla způsobit prudký nárůst jejich cen. Cenový nárůst by dle něj v případě nekoordinace postupu členských států EU mohl být tak velký, že by přesáhl ceny, které byly na trhu k vidění na jaře letošního roku.
„Opravdovým problémem je příští zima. Konkurence může způsobit neadekvátně vysoké ceny, protože přestože se regasifikační kapacita EU zvyšuje, tak společnosti mají přístup ke stejně limitovaným dodávkám LNG. “ uvedl Ton Floors, nezávislý konzultant a bývalý obchodní ředitel terminálu LNG Vopak.
Koordinace 27 zemí není pro přední představitele EU jednoduchá a státy tak stále častěji jednají na vlastní pěst. „Můžeme se lépe zkoordinovat a nesoutěžit o stejné náklady? Nejsem si jist, že ano,“ uvedl Floors. Například Německo podepsalo s Katarem dlouhodobou smlouvu na 15 let na dodávky LNG od roku 2026. Němci si rovněž odhlasovali obří balíček podpory o celkovém objemu 200 miliard EUR k nelibosti ostatních států EU.
Paradoxně druhým největším dodavatelem LNG do Evropy se letos stala Ruská federace. Po moři sem dovezla 17,8 miliard metrů krychlových plynu, což je o 42 procent více než za stejné období minulého roku. Uvádí to agentura Bloomberg. Největší objemy odebírají Francie, Belgie, Španělsko a Nizozemsko. Dodávky do belgických přístavů se zdvojnásobily, dovoz ruského LNG do Francie vzrostl meziročně o 60 procent.
Od ledna do září utratila EU za ruský zkapalněný plyn rekordních 12,5 miliardy eur (305 miliard korun), což je pětkrát více než za stejné období roku 2021 a Ruská federace na těchto dodávkách paradoxně vydělává kvůli drahým cenám mnohem víc, než by vydělala na tomto objemu plynu standardně dováženém potrubím. Evropské sankce tak již po několikáté zřejmě dramatičtěji dopadají na samotné Evropany, než na sankcionované Rusko.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína