Škrtat se bude muset i ve školství, říká ministr financí Stanjura

Celkem stát v příštím roce přijme 7900 lidí, z toho zhruba 6300 ve školství. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury je to ovšem neudržitelné a tento trend je třeba zastavit.

„Je to věc k velké diskuzi. V posledních letech to bylo tabu. Když se řeklo, že se zvyšuje počet státních zaměstnanců, převážná většina byli učitelé, případně policisté a vojáci. Ale ten trend je neudržitelný. Cíl je kvalitní vzdělávání. Ale není přímá úměra mezi počtem pracovníků ve školství a kvalitou vzdělávání. Takhle jednoduše to nefunguje. Kvalitního vzdělávání se dá dosáhnout jinak.“

Podle ministra máme naše žáky a studenty připravovat na to, že se musí zorientovat v náročném pracovním životě, který je čeká, nikoliv je učit memorovat historické události a jako příklad uvedl, že opravdu není potřeba o půlnoci znát, kdy byla Zlatá bula sicilská. Otázka je, zda tímto naše již tak těžce zkoušené české školství nadále neutrpí.

Připomeňme, že hlavním důvodem pro skokový nárůst pracovníků ve školství byla zavedená inkluze, kdy každým rokem roste počet asistentů pedagoga o patnáct procent. O tom, jak to ovlivňuje kvalitu výuky pro ostatní žáky, se vedou rozsáhlé diskuse a většinou hlavně ze stran pedagogů a rodičů nevyznívají pozitivně. A to ani rodičů inkluzí „postižených“ dětí, které jsou často z kolektivu vyřazené a nedokáží se do něho zapojit. Podle údajů MŠMT bylo ve školním roce 2021/22 v českých školách fyzicky přítomných 22 460 asistentů, přepočítáno na plné úvazky je to 15 405. V roce 2017/18 to bylo 13 660 asistentů a 9308 plných úvazků: nárůst je tedy 65 procent za pět let, kdy se systémově asistenti pedagoga do škol zavádějí.

Dalším neoddiskutovatelným problémem je zařazení do našeho školního systému tisíců příchozích dětí, žáků a studentů z Ukrajiny. V září jich bylo v regionálním školství v evidenci škol všech stupňů celkem 67 316. Z toho jich cca 1000 přestalo z nějakého důvodu navštěvovat a tak konečné číslo je 57 230 dětí.

Se škrty pro tento resort za dané situace nesouhlasí ani ministr školství Vladimír Balaš. „Věřím, že školství je stále prioritou této vlády a všech stran v ní. Proto jsem přijal funkci ministra. Bavme se, kde škrtat smysluplně, nemůžeme šetřit bezhlavě – tedy i na školách a dětech. Mechanické škrty odmítám. Bez kvalitního vzdělání nemáme dobrou budoucnost,“.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *