Česká republika a Ukrajina uzavřely dohodu o spolupráci ve vzdělávání
Cílem této dohody je mimo jiné sjednotit postup ve výchově a výuce. Pro ukrajinské školáky se například omezí on-line výuka z ukrajinských škol. Novinářům to dnes sdělili ministr školství Vladimír Balaš (STAN) a jeho ukrajinský protějšek Serhij Škarlet, kteří dnes bilaterální smlouvu podepsali. Smlouva se týká všech stupňů vzdělávání. Ukrajina a Česká republika si budou vzájemně uznávat své vzdělávací programy a obsah výuky.
Podle ministra vedla dvojí výuka ukrajinských žáků základních škol k jejich přetížení. Tuto výuku na dálku zajišťovaly školy na Ukrajině, které děti navštěvovaly předtím. Vzhledem k tomu, že to bylo v jejich rodném jazyce, které naše školy v takové míře logicky zajistit nemohou, a jedná se již o žáky prvních tříd, je otázkou, zda toto opatření není spíše kontraproduktivní. Jediné, co se tyto děti v rodném jazyce budou nadále dálkově učit je jen ukrajinský jazyk a ukrajinské reálie.
Ukrajinští žáci podle informací na webu ministerstva školství (MŠMT) získají na konci školního roku vysvědčení, které umožní uznání jejich vzdělávání v době pobytu v ČR. U středního a vyššího odborného vzdělávání bude možné posoudit získané vědomosti a dovednosti prostřednictvím dokumentu Europass.
Docházka do ZŠ je pro ukrajinské uprchlíky v České republice od tohoto září povinná. Porušování této povinnosti by měl kontrolovat Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), nikoliv ministerstvo školství, a Ukrajincům, kteří své potomky ve věku školáků do českých ZŠ neposílají, například omezit vyplácení sociálních dávek. Přehled o vyplácení těchto dávek má ministerstvo práce a sociálních věcí. Je otázkou, zda se tak skutečně děje, protože přesný počet utečenců z Ukrajiny, kteří chodí do škol v České republice, bude podle ministerstva školství známý až ke konci listopadu. Podle ukrajinského ministra přijala Česká republika v době válečného konfliktu zhruba 80 870 ukrajinských žáků a studentů.
Smlouva České republiky a Ukrajiny řeší také poskytování stipendií pro ukrajinské vysokoškoláky. Podle Balaše je na stipendia pro tyto studenty vyčleněno 150 milionů korun a v plánu jsou i společné vědecko-vzdělávací projekty. Před invazí studovalo na českých vysokých školách v řádném studiu zhruba 4000 ukrajinských občanů. Počet zapsaných studentů na české univerzity pro rok 2022/2023 je podle MŠMT vyšší.
Jak toto opatření ovlivní úroveň vzdělávání jak ukrajinských, tak českých dětí, kdy se v jedné třídě mísí různými jazyky mluvící a odlišný přístup vyžadující děti se můžeme jen dohadovat. Zvlášť u dětí prvního stupně to může mít méně šťastné, než doposud probíhající výuka v jejich rodném jazyce, kterou zajišťovala většina škol na území Ukrajiny.
Našemu školství zasadila, co se do kvality výuky týče ránu již povinná inkluze, kdy mnohdy nesoustředěné děti ruší a degradují výuku těch ostatních, a nyní k tomu přidáváme ještě nově příchozí děti z cizího státu, které českému jazyku nerozumí vůbec, případně velmi málo. Také vzájemné uznávání vzdělávacích programů a výuky, bez důkladné analýzy obou školských systému a porovnání výstupů expertními skupinami, by mohlo být v určitých oborech závažným problémem.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína