Ukrajinský ministr obrany bude vysvětlovat předražené nákupy jídla pro armádu

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov dostal pozvánku do parlamentu, aby vysvětlil nákupy údajně předražených potravin pro armádu, o kterých informovala ukrajinská média. Ukrajinské ministerstvo obrany vydalo prohlášení, ve kterém slíbilo provést kontrolu nákupů, nicméně novináře následně obvinilo z manipulace, píše v této souvislosti BBC.

Místopředsedkyně parlamentního výboru pro národní bezpečnost, obranu a tajné služby Marjana Bezuhlová uvedla, že věcí se již zabývá státní auditorská služba a policie. Zasedání parlamentu, na které dostal pozvánku ministr Reznikov, se podle ní má konat v brzké době, ale uskuteční se za zavřenými dveřmi.

Ukrajinský portál zn.ua napsal, že ministerstvo obrany nakupovalo potraviny za několikanásobně vyšší ceny, než jsou ty maloobchodní. Například za jedno vajíčko platilo 17 hřiven (přes deset korun), zatímco v obchodech stojí okolo sedmi hřiven.

Informace o nákupu potravin „se šíří se známkami úmyslné manipulace a jsou zavádějící“, uvedlo v prohlášení ministerstvo. Úřad proto připravuje podklady pro ukrajinskou tajnou službu, aby prošetřila „šíření vědomě falešných informací, které poškozují zájmy obrany“. Ministerstvo přesto provede vnitřní kontrolu, píše se v prohlášení.

Co přesně je na těchto prokazatelně předražených nákupech zavádějícího, a proč bude zasedat parlament za zavřenými dveřmi, zůstává veřejnosti oficiálně neobjasněné. S ohledem na to, jak obrovská finanční a materiální pomoc na Ukrajinu proudí i z České republiky, bychom předpokládali, že se například náš nově jmenovaný zmocněnec pro Ukrajinu bude o podobné kauzy intenzivně zajímat. Veškerá námi poskytnutá pomoc by měla procházet z naší strany důkladnou kontrolou a auditem, zda je skutečně využita v souladu s cíli, na které byla poskytnuta. O ničem takovém ale veřejnost není informována a s největší pravděpodobností se tak ani neděje.

Připomeňme, že Česká vláda schválila 19.10. využití úvěru až do ve výše 400 milionů eur [cca 9,8 mld. Kč] od Rozvojové banky Rady Evropy [CEB] na základní životní potřeby Ukrajinců v Česku. Od CEB Česko již čerpalo grant ke stejným účelům. Podle MF ČR přijatý úvěr navyšuje státní dluh, a tedy i dluh sektoru vládních institucí ve stejném rozsahu jako v případě prodeje státních dluhopisů. Deset miliard dluhu v tomto případě stojí Česko na úrocích přes půl miliardy korun za rok. Ani zde jsme žádný účinný kontrolní mechanismus využití těchto peněz nezaznamenali.

Dále Rada Evropské unie schválila dohodu o legislativním balíčku, který umožní poskytnout Ukrajině tento rok půjčku ve výši 18 miliard eur (437,5 miliard korun). Půjčky budou mít desetiletý odklad splácení, většinu úrokových nákladů pokryjí členské státy včetně nás, prostřednictvím vnějších účelově vázaných příjmů. Záruky za tyto půjčky poskytne buď rozpočet EU, nebo členské státy, tedy opět i Česká republika. Vše bylo schváleno za našeho předsednictví, a opět bez řádného systému kontroly v místě určení.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *