Pekarová s Vystrčilem pohřbívají spolupráci v rámci V4

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová a předseda Senátu Miloš Vystrčil se odmítli zúčastnit jednání se svými maďarskými protějšky, které se mělo konat příští týden v Bratislavě v rámci společenství V4.

Oběma politikům vadí nejen vlažný postoj Maďarska k ukrajinské krizi, kdy například Maďarsko Ukrajině blokuje přidělení 18 miliard eur finanční pomoci. Bez souhlasu Maďarska se tato finanční pomoc nedá schválit. Unijní rozpočtová pravidla v tomto případě totiž vyžadují jednomyslné rozhodování všech členských zemí. Což je i jeden z důvodů, proč se to snaží největší země jako Německo a Francie změnit, aby k takovýmto situacím nemohlo docházet a menší národní státy mohly být kdykoliv přehlasovány.

Dále jim vadí i „nekolegiální“ maďarská energetická politika, kdy maďarský premiér Viktor Orbán oznámil, že si Maďarsko vyjednalo výjimku z cenového stropu, který se na dovážený zemní plyn chystá zavést Evropská unie. Znamená to, že Maďarsko bude moci i nadále dovážet plyn z Ruska na základě dlouhodobé smlouvy, kterou má na 15 let uzavřenou s ruskou plynárenskou společností Gazprom. Uvedl také, že i když bude v Evropě shoda na společných nákupech plynu, nebude to pro Maďarsko povinné.

Původně chtěl Vystrčil poslat za sebe někoho z místopředsedů Senátu, řekl, že „je dobré dát svůj nesouhlas rozumným a střídmým způsobem najevo, což je možné právě například na úrovni V4 tím, že tam za Senát pojede místopředseda či místopředsedkyně“ , ale nakonec zřejmě na popud Markéty Pekarové svou účast zrušil zcela. Ta zašla ve svých vyjádřeních ještě dál, když uvedla, že „Maďarsko je schopno téma války zneužívat vnitropoliticky proti EU a je trojským koněm Ruska a já vnímám jako důležité vyslat jim jasný signál, že je to nepřijatelné“. I tu ovšem měla původně zastoupit místopředsedkyně Olga Richterová za Piráty.

Místo toho, abychom tedy na pozadí energetické a surovinové krize se svými nejbližšími partnery jednali a snažili se najít pro nás nejefektivnější a nejlepší řešení, tak naši představitelé sedí bezradně doma a čekají, že to za ně někdo vyřeší. Vyřešit to má zřejmě Evropská unie, nicméně i tam se již ozývají například z Německa hlasy, že řešení nebude celoevropské, ale právě Německo hodlá konfliktem způsobené škody sanovat zcela samostatně, bez ohledu na dopad na okolní státy, včetně nás.

CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *