Bankám loni předběžně stoupl zisk o 35 miliard na 104,1 mld. Kč
Tuzemské banky v roce 2022 vytvořily podle předběžných výsledků čistý zisk 104,1 miliardy Kč, což je proti předloňskému roku nárůst o 35,1 miliardy korun.
Zisk bank a spořitelen v Česku loni poprvé v historii překonal hranici 100 miliard korun. Dosud nejvyššího zisku dosáhly tuzemské banky a spořitelny v roce 2019, a to 89,7 miliardy korun. „Po dvou letech poměrně slabých zisků, 2020 a 2021, se tak zisky finančních domů v ČR vrací na trendovou dráhu, na které se pohybovaly před pandemií covidu-19,“ uvedl analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Banky v loňském roce těžily z vysokých úrokových sazeb. Centrální banky zvyšováním úrokových sazeb bojují proti inflaci a kvůli inflaci a inflačním očekáváním stoupají také tržní úrokové sazby. Oboje se příznivě promítá do ziskovosti bank, neboť to navyšuje úrokové marže, a tedy úrokové výnosy. Ty představují klíčový zdroj bankovního zisku, upozornil Kovanda.
Největší bankovní domy budou od letošního roku platit daň z mimořádných zisků. Takzvanou windfall tax schválila vláda jako 60procentní daňovou přirážku na nadměrný zisk. Ten odpovídá rozdílu mezi základem daně a průměrem nákladů základu daně za poslední čtyři roky navýšeného o 20 procent. Výnos z daně má vládě sloužit k pokrytí mimořádných nákladů, které stát bude mít v souvislosti se zastropováním cen energií.
Daň z mimořádných zisků se vztahuje až k ziskům za letošní rok. „Dotčené banky zřejmě přistoupí k různým formám optimalizace, aby letos svůj daňový základ snížily. Je tak otázkou, do jaké míry inkaso z mimořádných zisků bank podpoří silně deficitní veřejné finance,“ uvedl Kovanda.
Takže ve výsledku chce stát tímto způsobem sanovat něco, co by ve skutečnosti sanovat vůbec nemusel. Vyrábíme elektřinu nejlevněji z celé Evropy, ale kupujeme si ji od majoritně státem vlastněného ČEZu bezkonkurenčně nejdráž. Díky vysokým cenám energií máme jednu z nejvyšších inflací, kterou řešíme zvedáním úrokových sazeb, opět téměř nejvíc z celé Evropy. Tím zvedáme zisk bankám, které místo toho, aby ho zde nechaly, se ho budou, dle slov ekonoma Kovandy, snažit tzv. optimalizovat. Pomocí toho co zbyde chce prý naše vláda pokrýt náklady na zastropování cen energií, (opět nejvyšší v celé Evropě), které je ovšem zcela nesmyslné v kontextu toho, že jde stále o tu stejnou elektřinu, vyráběnou za zlomek ceny v tom stále stejném, ze 70% státem vlastněném ČEZu. Ve finále toto všechno nezaplatí nikdo jiný, než občan České republiky, ať už v cenách energií přímo, v úrokových sazbách bankám, a nebo v inflací způsobených stále rostoucích cenách veškerého zboží, služeb i materiálů.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína