Němečtí nacističtí zločinci jako čestní občané našich měst
I 78 let po konci druhé světové války. Války, která nás měla zotročit a následně po použití na těžkou práci jako národ vyhladit. I za velkého přispění „našich“ sudetských Němců.
Čestné občanství je něco, co stát nebo obce mohou svým rozhodnutím udělit lidem, kteří se o ně, případně jejich obyvatele zvláště obdivuhodným způsobem zasloužili. A koho, že to uctíváme a jako čestného občana města Liberec dodnes velebíme? Nacistického zločince, zakladatele protičeské Sudetoněmecké strany SdP, později přímo Adolfem Hitlerem jmenovaného Obergruppenführera SS, župního vedoucího NSDAP a poslance říšského sněmu Konrada Ernsta Eduarda Henleina.
Člověka, jehož jediným cílem bylo rozbití Československa a jeho včlenění do Velkoněmecké říše. Podle jeho vlastních slov z výňatku dopisu pro Hitlera se dočteme: „SdP vnitřně po ničem jiném tak netouží jako po vtělení sudetoněmeckého území, ba celého česko-moravsko-slezského prostoru do říše, avšak navenek musí vystupovat za zachování Československa a integritu jeho hranic, a musí se pokoušet nastolovat reálně vyhlížející vnitropolitický cíl pro svůj politický boj.“ Což činila znamenitě, roku 1937 se Henlein sešel přímo s Adolfem Hitlerem a přislíbil mu absolutní věrnost. Společně formulovali taktiku „vždy žádat víc, než je možné splnit“, kterou se pak SdP řídila až do rozbití Československa.
Následně po tomto rozhovoru se Henleinova SdP pokusila 13. až 15. září 1938 v několika okresech za pomocí zbraní propašovaných z Německa o ozbrojený převrat s cílem tato území násilně připojit k Německu. To se díky českému četnictvu nezdařilo, a Henlein byl nucen uprchnout do Německa, kde ze svých spolubojovníků založil teroristické oddíly zvané Freikorps, které měly opět jediný účel. Škodit a terorizovat Čechy na území Československa, kde se v pohraničí pokusily o další převrat, který úspěšný jako celek nebyl, ovšem až na okres Aš, kde jej podpořili přímo jednotky SS. Čeští obyvatelé byli zabíjeni a mučeni, například v Habartově to byli čeští četníci, kteří se zvěrstvům postavili na hrdinný odpor. Vzdali se až poté, co byla před policejní stanici předvedena a lynčována žena jednoho z nich, četníka Parduse. Ten poté, co vyšel byl okamžitě střelen a vrhl se na něho dav. Útok byl surový, například mu byly v ušních boltcích procvakány hákové kříže. Několik dalších četníků bylo zabito, po příjezdu českých posil bylo ještě nalezeno tělo četníka Křepely, který byl mezitím Němci umučen.
Sám Henlein se z Německa vrátil až po Mnichovské dohodě, již jako Hitlerem jmenovaný (1. 10. 1938) říšský komisař pro Sudetoněmecká území. Účastnil se osobně vítězného průjezdu Hitlera pohraničím. Jako správce těchto oblastí byl zodpovědný za veškerý teror, kterého se nacisté dopustili po obsazení pohraničí vůči Židům, Čechům i německým antinacistům.
A tohoto člověka si město Liberec stále prostřednictvím svých zastupitelů hýčká jako čestného občana, dokonce mu v roce 2014 nechalo udělat pěkný odkaz se jménem ve vitríně své radnice. Jak by na to asi reagovali všichni ti pozůstalí po obětech jeho řádění? Co by řekli na to, že vrah jejich mužů, sousedů a dětí se stále těší svému, za zásluhy o německý Liberec německými úředníky udělenému čestnému občanství?
Rozhodli jsme se, že se na názor zastupitelů zeptáme a oslovili jsme je jmenovitě zdvořilým dotazem. Zda jsou ochotni tohoto nacistu této výsady zbavit, či zda jim uctívání válečného zločince, jako čestného občana přijde v pořádku. Ze 39 zastupitelů to stálo zatím za odpověď pouze pěti z nich, včetně pana primátora Ing. Jaroslava Zámečníka, CSc. Za což jim všem velmi děkujeme, zvláště za obšírnou odpověď panu primátorovi. Ano, máte pravdu, to je zastupitelská demokracie, jako vyšitá. Z nich čtyřem to přijde naprosto v pořádku a vysvětlují to tím, že je to součást historie, která by se neměla přepisovat. Ptáme se tedy, jestli například maršál Koněv nebyl součástí historie, když jeho socha musela být odstraněna, ale takový Henlein, s do této chvíle trvajícím čestným občanstvím, součástí novodobé historie být má. Jediný člen (z hnutí ANO) z 39 lidí má na věc jiný názor a stálo mu za to reagovat. Ano, čtete dobře. Jednomu jedinému člověku přijde divné, že ocenění za zásluhy o město Liberec má člověk, který chtěl Liberec jako české město zlikvidovat.
Za velmi zvláštní považujeme fakt, že to za odpověď nestálo ani jednomu zastupiteli za SPD, tedy stranu, která se proti podobným věcem dlouhodobě vymezuje. Nevyjádřila se též ODS a TOP09, proti byl zastupitel za Piráty, SLK a jeden nezávislý.
ONLINE PETICE
A co vy? Jaký máte na věc názor vy? Za váš názor vám moc děkujeme. Myslíte, že když se tady bourají pomníky, a plíživě se začíná nacismus omlouvat, má smysl se proti tomu postavit? Má smysl bojovat za úctu k padlým a umučeným Čechům? Nebo je to jako podle libereckých zastupitelů jen drobná epizodka, kterou se ani nebudou zabývat?
Pokud jste proti tomu, můžete připojit svůj podpis k již 877 lidem kteří si myslí, že to v pořádku není. Zde pro lepší dostupnost odkaz na novou e-petici, předešlé podpisy jsou v písemné formě. Pokud se pro podpis rozhodnete, moc vám děkujeme.
CENZURA Donald Trump Drahé energie Ekonomika Elon Musk Energetická krize EU EU parlament finance Francie Generál Pavel GREEN DEAL ideologie imigrace Islám Jana Marková Joe Biden Komentář Korupce LGBT Maďarsko migranti Ministerstvo vnitra Multikulturalismus Názor Německo ODS Petr Fiala Politika Polsko Prezidentské volby 2023 pětikoalice Rusko Slovensko Twitter Ukrajina USA Velká Británie Vláda ČR Volby do Kongresu 2022 Válka na Ukrajině Vít Rakušan Zdražování ČEZ Čína